فعالسازی گواهی نامه SSL/TLS در پلسک

1400/10/24 | 2 دقیقه |
 • مقالات تخصصی هاستینگ
 • 15,251
 • پس از دریافت گواهینامه SSL برای دامنه خود باید بتوانید گواهینامه مذکور را نصب کنید تا از https برای وب سایت یا اپلیکیشن بهره ببرید. کنترل پنل پلسک (Plesk) یکی از نرم ­افزارهای تحت سرور است که می­توانید SSL خود را روی آن نصب کنید. برای نصب SSL در پلسک باید اول گواهینامه SSL را دریافت کرده باشید. سپس، اقدامات مربوط به تنظیمات دامین را در پلسک به پایان رسانده باشید. در نهایت، باید بخش Power User را در پلسک فعال کرده باشید. توجه داشته باشید، در اینجا، ما صرفاً نحوه نصب SSL رایگان در پلسک را به شما آموزش می­دهیم  تا از آن استفاده کنید.

  گواهینامه SSL شامل فایل­های کوچک اطلاعاتی می­شود که به صورت دیجیتال کلید رمزگذاری شده را به وب سایت شما متصل می­کند. با نصب این گواهی بر روی سرور، یک کلید و پروتکل https برای شما فعال می­شود که امکان اتصال امن بین سرور و مرورگر را فراهم می­کند.

  هدف از دریافت گواهی SSL حصول اطمینان از وجود امنیت در تراکنش­های مالی آنلاین، ورود به سیستم و انتقال داده و اطلاعات است. به تازگی از SSL برای تأمین امنیت سایت­های شبکه­های اجتماعی هم استفاده می­شود. ممکن است وب سایت خود را به تازگی راه­اندازی کرده باشید و هنوز بودجه و سرمایه کافی جهت خرید گواهی SSL را در اختیار نداشته باشید یا نمی­خواهید در ابتدای مسیر کسب و کارتان هزینه زیادی انجام دهید، در این صورت می­توانید از گواهی SSL رایگان استفاده کنید و از آن بهره‌مند شوید. گواهی پولی و رایگان SSL از نظر فنی تفاوتی با هم ندارند اما گواهی SSL رایگان برای بازه زمانی 90 روزه صادر می­شود و در برخی جزئیات با گزینه پولی تفاوت دارد.

  آموزش نحوه نصب SSL رایگان در پلسک

  1. در ابتدا وارد پنل پلسک خود شوید.
  2. بخش Websites & Domains را انتخاب کرده و روی دامینی که می­خواهید گواهی SSL را برای آن نصب نمایید، کلیک کنید.

  3. گزینه SSL/TSL Certificates را در بخش Security انتخاب کنید.

  نکته: در نسخه­های قدیمی­تر پلسک، گزینه­های منوی مربوطه به جای SSL/TSL Certificates با اصطلاح Secure Your Site نشان داده شده­اند.

  4. برای نصب SSL در پلسک، روی گزینه Advanced Settings در سمت راست صفحه کلیک کنید. با این کار وارد صفحه پنل تنظیمات SSL می­شوید.

  5. پائین گزینه­ آبی رنگ Upload Certificate، تعدادی گزینه دیگر به رنگ خاکستری دیده می­شود. روی Add SSL/TLS Certificate در سمت چپ صفحه کلیک کنید.

         

  6. صفحه افزودن گواهی SSL/TSL همانند تصویر زیر نمایش داده می­شود. اکنون باید فایل­های مربوط به گواهی را جهت نصب SSL در پلسک در این صفحه بارگذاری کنید.

  نکته: مرجع رسمی صدور گواهی، فایل­های مربوط به گواهی SSL را به آدرس ایمیلی ارسال می­کند که برای درخواست گواهی SSL استفاده شده است. این فایل­های گواهی را می­توانید درون حساب کاربری­تان پیدا کرده و از آنجا دانلودشان کنید. باندل­های CA برای گواهی SSL را هم می­توانید از همین جا دانلود کنید. برای آپلود فایل­ها سه گام زیر را اجرا کنید:

  • اول، گواهی end-entity که برای دامین شما صادر شده را آپلود کنید. برای این کار، گزینه انتخاب فایل (Choose File) را در جایی که نوشته Certificate، در بالای صفحه، کلیک کنید. مسیر فایل­ها را در رایانه­تان پیدا کرده و آن­ها را انتخاب کنید.
  • سپس، روی گزینه Choose File در کنار نوشته CA Certificate کلیک کنید تا زنجیره­ای از گواهی­های CA (باندل CA) را آپلود کنید. این فایل­ها گواهی مربوط به دامین شما را به رایانه­تان متصل می­کنند.
  • بعد از اینکه هر دو فایل را انتخاب کردید می­توانید روی گزینه Upload Certificate کلیک کنید.

  روش دیگر برای آپلود گواهی­ها استفاده از گزینه جایگزین در پلسک است. می­توانید فایل­های مربوط به گواهی دامین و باندل CA را به کمک نرم­افزار ویرایشگر متن باز کرده و کدهای متنی را درون فیلدهای مربوطه در همین صفحه آپلود گواهی­ها درج کنید. در نهایت روی گزینه Upload Certificate کلیک کنید تا عملیات آپلود آغاز شود.

  نکته: در نسخه­های قدیمی­تر پلسک، ممکن است به جای گزینه Upload Certificate گزینه Send Text به شما نشان داده شود. هر دو گزینه عمل یکسانی انجام می­دهند.

  1. مجدداً به منوی Websites & Domains برگردید و بر روی Hosting Settings در زیر نام دامنه­ای که می­خواهید امن کنید، کلیک نمایید.
  2. در صفحه جدیدی که باز می­شود بخش Security را بیابید. از منوی کشویی گواهی مورد نظرتان را انتخاب کرده و روی گزینه Apply در همان صفحه کلیک کنید.

  نکته: در نسخه­های قدیمی­تر پلسک به جای Apply باید روی OK کلیک کنید. مطمئن شوید گزینه SSL Support تیک خورده باشد.

  اگر تمامی گام­ها را به درستی اجرا کرده باشید، نصب SSL در پلسک با موفقیت انجام خواهد شد و پیام آن در صفحه رایانه‌تان نمایش داده می­شود.

  این مقاله برای شما مفید بود؟
  تاکنون این مقاله برای 0 نفر مفید بوده است.