آموزش ساخت شناسه در ایرنیک

1400/12/5 | 2 دقیقه |
 • مقالات تخصصی هاستینگ
 • 9,880
 • هر فرد که بخواهد دامنه ملی کشور ایران (ir) را ثبت کند، باید از طریق IRNIC یا کارگزار ثبت دامنه‌های ملی که به آن ایرنیک هم می‌گویند اقدام کند.

  سامانه ثبت دامنه‌های ملی قوانین خودش را دارد ممکن است درخواست شما را طبق شرایط، رد یا تایید کند؛ بهتر است که قبل از ثبت دامنه آن‌ها را مطالعه کنید.

  توجه: در نظر داشته باشید، جهت ثبت دامنه های دوبخشی با پسوند IR (‌ مانند Example.co.ir ) نیاز است نسبت به ایجاد شناسه ی ایرنیک حقوقی ( شرکتی ) اقدام نمایید.

  برای ساخت شناسه ایرنیک ابتدا به آدرس www.nic.ir مراجعه کنید. سپس در منوی بالای سایت، نشانگر ماوس را روی مشخصه‌های شناسه برده و روی ساختن شناسه کاربری کلیک کنید. در این صورت صفحه‌ای مشابه تصویر زیر به شما نمایش داده خواهد شد.

  بسته به نوع دامنه‌ای که قصد خرید آن را دارید، روی دکمه تکمیل فرم و دریافت شناسه کلیک کنید. در اینجا چون ما قصد خرید دامنه عادی آی‌آر برای استفاده شخصی را داریم روی گزینه اول یعنی شخص حقیقی کلیک می‌کنیم.

  در این مرحله، صفحه ثبت نام به صورت زیر نمایش داده می‌شود.

  درست مثل تصویر نمونه، همه مشخصات خود را به شکل درخواست شده وارد کنید. دقت کنید که در هر فیلد یک نمونه متن قرار داده شده است که باید عینا مشابه همان فیلد را با زبان خواسته شده (انگلیسی یا فارسی) وارد کنید.

  در ادامه برخی از فیلدها را برای درک بهتر توضیح می‌دهیم.

  • پرسش محرمانه: این قابلیت برای زمانی تعبیه شده که رمز عبور خود را برای ورود به سایت ایرنیک فراموش کردید. از سوالی که در این گزینه می‌نویسید، می‌توانید برای بازیابی رمز عبور استفاده کنید.

  توجه: سوال پیش فرض که برای نمونه در اینجا ذکر شده What was the name of your first school است. با انتخاب این گزینه باید نام اولین مدرسه‌ای که در آن درس خواندید را وارد کنید. هر سوالی که انتخاب کردید، متناسب با آن باید پاسخ سوال را در فیلد بعدی، یعنی پاسخ محرمانه وارد کنید.

  بنابراین هنگام بازیابی رمز این سوال از شما پرسیده می‌شود که باید پاسخ تعیین شده را وارد کنید. (لطفا با دقت پاسخ محرمانه را انتخاب کنید؛ چون برای تغییر DNS به آن نیاز خواهید داشت)

  • رابط‌های مجازی: این بخش برای کنترل دامنه است. کارهایی مثل تغییر نیم‌سرور دامنه و صاحب امتیاز بودن دامنه توسط این بخش تعیین می‌شود. در صورتی که می‌خواهید تغییر نیم سرور دامنه از طریق نویان وب هاست فراهم باشد لازم است که این گزینه را روی آزاد قرار دهید.

  حالا که همه موارد را به درستی تکمیل کردید در nic.ir روی دکمه بازنگری کلیک کنید تا به مرحله بعد هدایت شده و صحت اطلاعات وارد شده را بررسی کنید.

  همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، پس از اینکه بررسی کردید کلیه اطلاعات وارد شده به درستی درج شده است، نام کامل سازنده شناسه و کد کپچا تصویری را وارد کرده و در نهایت روی دکمه موافقم دریافت شناسه کلیک کنید.

  کلیک روی این گزینه به معنی قبول تمامی شرایط و قوانین ایرنیک می‌باشد. چند لحظه که منتظر بمانید شناسه ساخته شده و با صفحه‌ای مشابه تصویر زیر روبه‌رو خواهید شد.

  خب؛ حالا شناسه ساخته شده و قادر هستید با استفاده از شناسه ساخته شده دامنه خود را از نویان وب هاست خریداری و ثبت نمایید

  این مقاله برای شما مفید بود؟
  تاکنون این مقاله برای 0 نفر مفید بوده است.